Борусија Дортмунд изгуби од Баерн со 1:0 во многу важен меч за титулата. „Милионерите“ ќе имаат многу замерки кон судијата кој не досуди пенал, ниту побара совет од ВАР собата. Многу полемика се крена околу ситуацијата во 58 минута кога Ерлинг Халанд го погоди Џером Боатенг во раката, додека стоперот на Баерн лежеше на тревата во својот шеснаесетник.

Судијата Тобијас Штилер процени дека нема потреба да бара помош од ВАР и дека се било чисто!

Но дали?