УЕФА одреди нов термин за одигрување на европскиот Супер-Куп, односно натпреварот во кој учевствуваат победникот од Лигата на Европа и Лигата на шампионите.

Наместо во Порто, натпреварот ќе се игра на стадионот „Ференц Пушкаш“ во Будимпешта на 24 септември.

Финалето требаше да се игра на 12. август, но е одложено поради пандемијата на коронавирусот.