Лендри Еноко е првото засилување на КК Црвена Звезда за новатата сезона. Овој камерунски центар доаѓа од редовите на германскиот шампион Алба од Берлин. Се работи за вистински „монструм“ – висок е 208 сантиметри и тежок 113 килограми.

Еноко кратко бил во Детроит Пистонс, а играл за Пезара, турската Сакарија, а потоа и во Алба со која играше во Евролигата и стана шампион на Германија.