Жоел Матип нема да биде дел од Ливерпул до крајот на тековната сезона. Заработи повреда на стапалото, и нема да биде опоравен извесно време.

„За жал нема да можам да се вратам наскоро. Се надевам дека ќе бидам фит за стартот на следната сезона“ – изјави Матип.

Во моментов тој реално и не му е најпотребен да тимот затоа што Луверпул веќе ја осигура титулата во домашниот шампионат.