Ренова и Илирид Адеми не успеаја да најдат заеднички јазик и да ја продолжат соработката. Па така офанзивецот, кој мина точно една година меѓу “гипсарите“, откако му истече договорот реши да не ја прифати понудата на Ренова и да побара нова средина. Па така се шпекулира дека тој е многуи блиску до трансфер во Шкупи, во другиот наш тим кој ова лето ќе ја претставува Македонија во фудбалска Европа, поточно во Лигата на Европа.

Адеми има 25 години, пред да дојде во Ренова тој играше за Гостивар и Македонија ЃП.