Исмаел Бенасер е една од желбите на Оле Гунар Солскјер за засилување летово. Тимот на Манчестер Јунајтед сеуште не го пронајде идеалниот состав годиниве иако смени двасетина играчи шпто во следниот ред што во нападот, па како нова солуција е нотиран и играчот на Милан.

Бенасер одигра сезонава дваесетина мечеви, а заинтересиран за него е и Сити. Во моментов има 22. години и своевремено беше дел од екипата на Арсенал. Потоа замина во Италија каде што настапуваше за Емполи, а Милан го откупи неговиот договор минатата година.