Дека Лука Јовиќ е екстра фудбалер тоа нема дилеми. Дека сеуште младиот србин се пронаоѓа во дресот на Реал Мадрид исто така е факт. Сепак, она што денеска тој го направи на тренингот на „Кралевите“ покажува само колку потенцијал, квалитет и талент има во него и дека само доколку Зинедин Зидан му верува малку повеќе, и му даде поголема минутажа истиве потези Јовиќ ќе ги прави на натпреварите пред сто илјадна публика. Ремек дело нема што.