Зенит е нов првак на Русија. Тимто од Санкт Петербург со победата над Краснодар денеска (2:4), ја одбрани титулата, затоа што на четири кола до крај, има предност од 13 бодови пред Локомотив Москва.

„Сините“ во оваа сезона беа неприкосновени, и заслужено се радуваа на својот седми трофеј во историјата, или шести во осамостојувањето на Русија.

Краснодар со овој пораз „виси“ за третото место и палсман во квалификациите во ЛШ.