Тотенхем со автоголот на Мајкл Кин, го совлада Евертон со 1:0. Шутираше Ло Селсо, топката се одби од Кин и заврши во мрежата.

Натпреварот го одбележа и вербалниот жесток дуел меѓу Сон и Лорис ког дојде до меѓусебно туркање. Но, благодарение на нивните соиграчи беше спречен поголем инцидент.