Со многу повеќе мака одколку што тоа беше очекувано, Барселона предмалку на домашен терен го совлада ривалот Еспањол со инимални 1:0. Стрелец на победничкиот гол Луис Суарез во меч кој многу лесно можеше да отиде во спротивен правец. Гостите, особено во првиот дел има доста шанси но не ги реализира.

Мечот го одбележаа и двата црвени картони едниот на Ансу Фати, кој мина на терен не цели три минути и веднаш доби исклучување, како и на Лозано.

Сепак, Суарез по којзнае кој пат во кариерата кога беше најпотребно реализираше и му донесе бодови на својот тим кој го оставија во каква таква битка за титулата.