Речиси сите фудбалски ѕвезди на стадионите доаѓаат со скапи автомобили, често пати на социјалните мрежи знаат да се пофалат со својот возен парк. Ферари, Порше, Мерцедес, Ламбурџини…е изборот на играчите.

За разлика од нив, Жерар Пике сака поинакво превозно средство. Тој на вчерашниот дуел против Еспањол дојде со електричен велосипед, кој чини 10.000 евра, доколку батеријата е полна може да го возите со 130 км на час.