Борусија Дортмунд очекува да заработи 20 милиони евра при евентуална продажба на Усман Дембеле од Барселона.

Дембеле дојде во Барса од Дортмунд за 104 милиони евра, плус бонуси. Едниот бонус од 20 милиони евра е исплатен, а другиот се однесува при евентуална продажба на Французинот во друг клуб.

Така Барселона ќе го „чини“ многу скапо Дембеле.Ќе ги чини 150 милиони, а не можат да го продадат ниту 50. За него има интерес од Манчестер Јунајтед, но и натаму далеку од договор.