Леванте, сепак, не успеа да го избегне поразот на домашен терен со Атлетик Билбао (1:2). Голот за домашниот тим го постигна Енис Барди, но се чини дека доцна. Леванте на крајот не се избори барем до бод.

Сепак, и покрај поразот, Леванте засега е сигурен во опстанокот во Ла Лига.

Ова за Барди беше петти гол во сезоната, и игра уште една одлична сезона во Шпанија.