Зенит е апсолутен владетел на рускиот фудбал, откако после шампионската титула, денеска се закити и со трофејот од Купот на Русија.

Зенит во финалето го совлада тимот на Химки со 1:0 со гол на Ѕјуба од пенал во 85. минута.

Со тоа тимот од Санкт Петербург се закити со двојната круна во Русија.