Како што беше најавено, поранешниот тренер на Чикаго Булс и Минесота Тимбервулвс, Том Тибодо, е именуван за нов тренер на екипата на Њујорк Никс.

Тибодо стана 31. тренер во историјата на познатата франшиза, која во последните години немаше резултати во согласност со својата репутација.

Во исто време, тој се врати на местото каде што работеше како помошник тренер од 1996 до 2004 година.

„Благодарен сум за можноста да се вратам во познатата франшиза и да работам како прв тренер. Знам каков е Њујорк кога Никс имаат резултати и ништо не може да се спореди со тоа. Не можам да дочекам да ја започнам градежната операција”, рече Тибодо.

Во 2011 година, додека беше тренер на Булс, Тибодо беше избран за најдобар тренер во НБА-лигата.