Рускиот борец во ММА, Хабиб Нурмагомедов, ќе ја одбрани титулата неприкосновен шампион во УФЦ во категоријата до 70 кг. на 24 октомври против актуелниот привремен шампион Џастин Геиџи.

Геиџи се стекна со привремениот појас во мај во УФЦ 249 совладувајќи го Тони Фергусон, кој до тогаш имаше 12 победи. Информацијата ја потврди првиот човек на УФЦ, Дана Вајт, а навивачите на ММА ќе имаат одлични натпревари за шампионските појаси во текот на летото. Во категоријата во тешка категорија, Стипе Миошиќ и Даниел Кормије ќе се борат за титулата во август, а во средна категорија во септември, Израел Адесања и Пауло Коста.

Нурмагомедов има 31 година, а славеше на секој од 12-те натпревари од доаѓањето во УФЦ во 2012 година. Тој го одбрани шампионски ремен двапати – против Конор МекГрегор и Дастин Појер, а на професионални натпревари има перфектен скор од 28 победи на 28 натпревари.