Доминик Ховедес, светскиот шампион со репрезентацијата на Германија на Мундијалот во 2014 година на 32. години ја заврши кариерата.

На ова дефанзивецот се реши по одморот летово со неговото семејство по кој одлучи дека растењето на неговиот син во моментов му е далеку поголем приоритет отколку фудбалот.

Тој грото од неговата кариера ја мина во Шалке 04, каде што настапуваше до 2018 година, а потоа следуваше еден неуспешен обид во тимот на Јувентус