Луис Хамилтон ја освои пол позицијата на британското ГП во Силверстоун. Второ место освои неговиот колега од Мерцедес,  Валтери Ботас  додека трет ќе стартува Верстапен.

Леклерк од Ферари ќе стартува од четвртата позиција.

Ова е четврта трика во овогодинашниот шампионат. Првите две трки се одржаа во Австрија, додека третата беше во Унгарија.