Иако е шампион на Премиерлигата, иако се уште е европски првак, се чини дека Ливерпул во моментов не може да донесе екстра фудбалско име. Се беше готово со Тимо Вернер, но Германецот замина во Челзи. Се беше готово со Тијаго Алкантара од Баерн да дојде на „Енфилд“, но Шпанецот е на пат кон Париз, кон ПСЖ.

Се разбира дека имаат право фановите на “редси“ да бидат гневни и тоа пред се на раководството на својот клуб. Баерн Минхен го пушти Алкантара, но притоа побарува 30 милиони евра отшетат, а Ливерпул даде двојно помалку. Но затоа тука се “светците“ кои ќе ги платат тие 30 милиони и ќе го “соберат“ одличниот играч за врска.