Марко верати се повредил на тренинг и неговиот настап против тимот на Аталанта за ПСЖ, а во рамките од продолжението на Лигата на Шампионите е неизвесно.

Ова е голем проблем за Францускиот тим ако се знае дека веќе отсутен е Килиан Мбапе ударната напаѓачка сила на тимот. Верати е во одлична форма во моментов, одигра супер меч во финалето од купот, кога беше прогласен и за играч број еден.