По вечерашните реванш пресметки со Челзи и Наполи, екипите на Баерн (М) и Барселона по рекорден 18-ти пат се во четврфиналната фаза од најквалитетното европско клупско натпреварување.

Ова е вистински рекорд во Лигата на шампионите, затоа што еден од најтрофејните тимови на Стариот континент, а воедно и во Лигата на шампионите, Реал (М) има само 16 пласмани меѓу осумте најдобри.