Ракометарите на Вардар задутре ги почнуваат настапите на турнирот во Струга. Со овие натпревари, првиот човек на клупата на тимот Стефче Алушовски, ја почнува подготовката на тимот за новата сезона. Потоа на 29 август следува првиот меч од СЕХА лигата, па во очекување на возбудувањата во Лигата на шампионите.

Во прилог и комплетниот избор на ракометари со кои Алушовски ќе располага по позиции во новата сезона: