Јан Фертонген е нов член на тимот на Бенфика. Португалскиот гигант го доведе во своите редови Белгиецот кој во изминатите осум години беше дел од тимот на Тотенхем и таму настапуваше со голем успех.

Покрај Белгиецот во бенфика пристигнува и 24. годишниот Бразилец од Гремио Евертон Соуса Соарес, како и Лука Валдмишт кој досега беше дел од тимот на Фрајбург.