Откако заврши со тимот на Наполи каде што беше член подолг период Хозе Каљехон е на праг да се врати во татковината и да заигра за еден од топ клубовите.

Како пто јавуваат локалните медиуми, тој е блиску до потпис со двата лути ривали Бетис односно Севиља, кои се заинтересирани да го доведат напаѓачот во своите редови.

Каљехон во моментов има 33. години и мината сезона за Наполи одигра 45 мечеви во кои забележа 4 гола и десет асистенции.