Јирген Клоп е прогласен за најдобар менаџер во Премиер лигата за изминатата сезона. Тоа е сосема логично со оглед на фактот што неговиот Ливерпул суверено ја освои титулата во ова натпреварување, по децении апстинеција и стгина до неверојатната бројка од 99 освоени бодови.

Токму затоа е прогласен за најдобар, а реално немаше ниту конкуренција.

За доминацијата на Ливерпул и на Клоп како менаџер доволно говои фактот што Ливерпул е екипата која обезбедила најрано титула во домашниот шампионат, на седум кола до крајот на наптреварувањето.