Охрид и Е.Пелистер 2 го отворија четвртиот ден на струшкиот турнир. Победник од овој меч излегоа Раде Стојановиќ, го совладаа вториот состав на Битола со . Овој триумф им носи пласман во битката за третото место, за противник ќе го имаат составот на Металург.

Охриѓани во првото полувреме имаа позитива од 14-9, па токму ваквиот тек на мечот беше причина да се опуштат по одморот, но тоа во еден момент скапо ќе ги чинеше. Ракометарите на Е.Пелистер заиграа многу подобро, пред се во нападот се доближија на 20-19 на пет минути до крајот, не успеаја да прирад целосен пресврт.

Е.Пелистер 2 нема ниту една победа против Струга ќе игра за седмото место.