Со 36 години во минатата сезона во Серија, Чиро Имобиле ја освои „Златната копачка“ во Европа.

Имобиле пружи одлични партии во дресот на Лацио, привлече големо внимание од богатите клубови, но одлучи да не ја менува средината. Со Лацио потпиша договор до 2025 година.

Италијанскиот репрезентативец во Лацио дојде пред четири години од Севиља за помалку од 10 милиони евра, и сигурно е едно од најдобрите засилувањата во ерата на Клаудио Лотито.