Денеска се одржа ждрепката за квалификациите за ЕП 2022 година во футсал. Доколку Македонија ја мине Англија во претквалификациите, ќе игра заедно со Романија, Србија и БИХ во групата 4.

Дуелот помеѓу Македонија и Англија ќе се игра во ноември.

Квалификациите се играат од 6 декември годинава, до 14 април 2021 година.