Sвездата на Ливерпул, Џини Вајналдум е се поблиску до трансфер во Барселона, а Каталонците се очекува да платат околу 15 милиони фунти за него, пишува „Дејли Стар“. Холанѓанецот влегува во последната година од договорот со „црвените“ и се чини дека сака да го искористи доаѓањето на новиот тренер на Барса, Роналд Куман, за преселба во шпанскиот гигант.

Каталонците се надеваат дека ќе го добијат Холанѓанецот за околу 10 милиони фунти, но Ливерпул не сака да го пушти за таа цена.

Менаџерот Јирген Клоп нема да му прави пробле да замине, затоашто со неговите средства Германецот може да го купи Тијаго Алкантара од Баерн Минхен. Ливерпул и Барселона се очекува да постигнат договор во наредните денови.