ХАмес Родригез пристигна во Ливерпул и се чека само да ги мине лекарските прегледи па да биде претставен како новото засилување на тимот на Евертон.

Родригез потпиша тригодишен договор со тимот од Ливерпул, а Евертон за него плати цели 20 милиони фунти.

Колумбиецот во моментво има 29.години одамна не е во центарот на фудбалските збиднувања иако беше дел од Реал МАдрид, па сега не му преостанува ништо друго туку, во клуб како Евертон кој е далеку од она што се досега му се случуваше во дресот на Реал МАдрид, да покаже дека сеуште има уште многу фудбал во него.