Попладнево се одиграа сите мечеви од 3.коло во Втората лига – исток. Победи Тиквешм победи и Брегалница која сега е лидер на табелата со максималниѕе 9 бодови. Кавадарчани со хет – трикот на Симе Христов славеа со 3:0 кај Осогово. Штипјани со голот на Кудијан во судискотото продолжение победи со 2:1 на гости кај Кожуф. Кит Го со головите на Јусуф и Алексовски одигра 2:2 кај Росоман, додека Каменица Саса дома ја попбеди Победа со 1:0 и со тоа дојде до првите бодови во сезоната. Плачковица и натаму е последна, денеска дома загуби од Слофа Виница, која со голот на Бујчевски освои големи три бода.

РЕЗУЛТАТИ -3.КОЛО

РОСОМАН – КИТ ГО 2:2

КАМЕНИЦА САСА – ПОБЕДА 1:0

ПЛАЧКОВИЦА – СЛОГА (В) 0:1

КОЖУФ – БРЕГАЛНИЦА 1:2

ОСОГОВО – ТИКВЕШ 0:3

ТАБЕЛА

1. БРЕГАЛНИЦА 9

2. ТИКВЕШ 7

3. ПОБЕДА 6

4. СЛОГА (В) 6

5. КОЖУФ 4

6. РОСОМАН 4

7. САСА 3

8. КИТ ГО 2

9. ОСОГОВО 1

10. ПЛАЧКОВИЦА 0