Во трка со три пречики и четири  рестарта, Луис Хамилтон обезбеди нова победа во овогодинешниот шампионат на Формула 1, овојпат за големата награда на Муџело. Истата траеше премногу но Хамилтон остана сконцентриран до крајот.

Трката ја завршија само 12 болиди, затоа што имаше неколку прекини, инциденти.

Втор заврши Валтери Борас додека пак, на третата позиција заврши Албон.

Хамилтон ја обезбеди седмата победа сезонава, а деведесетта во кариерата.