Марсеј го совлада ПСЖ со 1:0 во големото француско дерби во неделата, а во финишот на мечот се случи општа тепачка поради што судијата покажа дури пет црвени картони од кои три за актуелниот шампион и два за екипата од југот. Меѓу нив беше и Нејмар кој беше најгласен во тепачката затоа што тешко му падна поразот. Бразилецот се пожали дека бил навредуван на расна основа.

Но напаѓачот на Марсеј Димитри Паје не мирува. Го испровоцира Нејмар со фотомонтажа.

На неа Нејмар се монтирани играчите на Марсеј, меѓу кои е Паје, тренерот Андре Вијас Боаш, но и Алваро кој во рацете држи пес со ликот на Нејмар.

Во пораката пишува дека Париз не е главен град на Франција, туку дека тоа е Марсеј.

 

View this post on Instagram

 

En bande organisée C’est pas la capitale c’est Marseille bb

A post shared by Payet Dimitri (@payetdimitri27) on