Реал Мадрид нема ништо да заработи од заминувањето на Герет Бејл, само да се ослободи од него. А тој заминува во својот поранешен клуб Тотенхем, од каде пред седум години замина во Мадрид, и освои се што можеше да се освои.

Проблем беше платата на Бејл, која со се бонуси изнесува околу 17 милиони евра по година. За истата сума, Бејл ќе се врати во Тотенхем, а Реал Мадрид нема да добие ништо, само да се ослободи од него.

Бејл веќе три години наназад се поврзува со враќање во Премиерлигата. За него имаше интерес од Манчестер Јунајтед.