Симона Халеп и победничка на Мастерсот во Рим, откако денеска таа без речиси многу борба, успеа да слави во финалето против Каролина Плишкова. Романката го доби првиот сет со 6:0 во гемови, во вториот водеше со 2:1, а потоа чешката тенисерка го предаде мечот, и тоа поради повреда на ногата. Инаку Плишкова беше актуелна бранителка на трофејот на Мастерсот во престолнината на Италија. Па така Симона Халеп го „освои“ Рим.

Ова за нејзе 22-та титула во кариерата.