Тимот на Севиља предмалку одработи екстра победа на гостински терен против Кадиз со голови постигнати во последните секунди од мечот. Откако на гостите на овој меч им беше поништен гол во првиот дел, домашните преку Санчез во 47 минута успеаа да стигнат до водство. Сепак Де јонг во 65 израмни на 1:1, а херој на гостите е ЕЛ Хадади кој во контра во последните моменти успеа да реализира и да донесе злато вредни три бода на тимот на Севиља. Конечно Ракитиќ завери триумф длабоко во судиското продолжение за конечни 1:3

Во вториот меч кој е штотуку завршен во Примера Ваљадолид и Селта одиграа 1:1