Милан игра со Интер и води со 2:1 пред крајот на првото полувреме, а двата гола за „росонерите“ ги постигна Златан Ибрахимовиќ. А Милан сега одбележа 24 меча по ред во Серија А на кои ја погодува противничката мрежа.

Тоа им се случува за првпат по 1973 година кога постигнуваа гол(ови) на 29 првенствени натпревари по ред. Со оглед на тоа дека играат отворено и ефикасно, нема да е чудно ако успеат да го достигнат тој рекорд.

ГОЛОВИТЕ НА ИБРАХИМОВИЌ НА ДЕРБИТО