Англсикиот вицешампион ја оствари втората сезонска победа, откако вечерва на домашен терен со само 1:0 славеше во дербито против Арсенал. Момците на Пеп Гвардиола беа несомнено подобар тим на теренот и можеби заслужија и поуверлива победа, но и Арсенал на моменти имаше одлични шанси да дојде до погодок за да го донесе мечот во една сосема поинаква ситуација.

Победничкиот гол за домашните беше дело на Рахим Стерлин во 23. минута на средбата. За Арсенал ова беше вториот сезонски пораз во петтиот одигран меч.

 

Standings provided by SofaScore LiveScore