Пандемијата коронавирус и натаму прави проблем во светот на спортот. Од стартот на новата сезона со проблеми се соочува и Барселона. Од каталонскиот гигант известија поради позитивни случаеви на „Ковид-19“ целиот тим оди во катантин во следните десет дена.

Три лица имаат коронавирус, засега од клубот не ги откриваат нивните имиња.

Ова значи уште едно одложување на меч од ЛШ, Барселона требаше да биде гостин на Веспрем во рамките на петото коло.