Роналдо Куман го изгуби својот прв „Ел Класико“ како тренер на Барселона, Реал на гости го совлада со 1-3.

Сепак, нема сите првотимци да бидат слободни. Четворица играчи мора да се појават на тренингот со Б тимот на Барселона.

Казнети се Пуиг, Алења, Фирпо и Фернандес. Од денешниот тренинг се ослободени стартерите против Реал како и Дембеле, Гризман, Брајтвајт, Тринкао, Роберто и Пјаниќ.