Реал Мадрид ја совлада Барселона на гостински терен со 3-1 со головите на Валверде, Рамос и Модриќ. Капитенот на „кралскиот“ тим во 63. минута од белата точка донесе водство од 2-1, а во 95. минута имаше воодушеви со дефанзивната рекација.

Неколку секунди до крајот на дербито Меси тргна во напад кон голот на Реал, но Рамос елегантно ја собра топката. Ситуацијата можете да ја видите >> ТУКА.

По овој меч Меси ја продолжи црната низа, Аргентинецот и натаму е на бројката 26 погодоци во „Ел Класико“, но нема постигнато од гол од 6. мај 2018 година, односно од последниот дуел со Кристијано Роналдо. Од тогаш минаа 900 дена.

Поконкретно Меси седум „Ел Класико“ е без постигнат гол со тоа што пропушти еден или 530. минути не успеал да ја затресе мрежата на Реал.