Франко Морбидели е победник на трката во Арагонија овојпат што е втор триумф за него во оваа сезона во МОТО ГП шампинатот.

Втор заврши Алекс Ринс од Сузуки, додека Жан Мир го комплетираше подиумот во Кралската класа.

Лоша среќа имаше освојувачот Такаки Накагами кој падна уште во првиот круг, додека во аут беше и Алекс Маркез, кој падна во моментите кога имаше шанса да се бори за подиум.