Манчестер Сити лошо ја отвори новата сезона. „Граѓаните“ по пет одиграни меча во Премиер-лигата имаат освоено осум бодово, но челниците на клубот имаат поголема грижа, тоа е Пеп Гвардиола.

Две имиња се во игра, Маурицио Покетино, кој доби отказ од Тотенхем и Јулијан Нагелсман, кој прави одлични работи со Лајпциг.