„Рибери е еден од најдобрите во Серија А. Неговиот учинок сè уште е зачудувачки“, коментираше Руи Коста во интервју за Тутоспорт, оценувајќи ја улогата на Рибери во Фиорентина како клучна.

„Физички, тој не е ист како пред десет години, особено во однос на закрепнувањето меѓу натпреварите, но со топката во неговите нозе, тој сепак прави разлика и го одредува резултатот“, ќе дополни некогашниот фудбалер на „виолетовите“.

Тој повеќе не е истиот брз крилен напаѓач околу кого се собираше толпа противнички фудбалери, правеше пет вртења во секунда и создавајќи простор во соседните зони. Но, неговиот нов интелектуален стил изгледа импресивно како и еволуцијата во кариерата на Меси. Рибери се отвора меѓу редовите, ја крши одбраната на противникот дури и пред да ја добие топката, а по приемот, започнува магична сесија. Пред неколку недели се исмејуваше со одбраната на Интер – направи две асистенции без да премине во втора брзина.

Рибери сега во Фиорентина игра како втор напаѓач. Едвај шутира на голот, но останува на врвот на листите во Серија А во однос на генерирање шанси, како и во дриблинзи, фаули и пресечени додавања. Тој е при врвот на листите во апсолутно сите клучни индикатори, но неговиот притисок на противничката одбрана е најимпресивен: Французинот ги притиска противниците двапати почесто од Ибрахимовиќ или Роналдо.

Тајната на Рибери е иста како и порано. Доаѓа прв на тренинг, дава сè најдобро и заминува последен. Дома работи со личен тренер. По поразите и лошите натпревари, го врти велосипедот за вежбање до 5:30 часот наутро, а го тера секој соиграч да работи на негово ниво и со тоа го повлекува тимот нагоре.