По завршувањето на последните мечеви за место на Европското првенство следната година, федерациите, но и предводниците на репрезентациите ги направија првичите чекори по неуспехот.

Без селекторското остана и Исланд, откако Ерик Хармен не ја однесе својата репрезентација на континеталното натпреварување си даде отказ. Исланд беше шокантно поразен од Унгарија на гостински терен со 2-1, ако до 88. минута имаше водство од 1-0.

Швеѓанецот на клупата на исландскиот национален тим дојде во 2018 година по СП во Русија, засега нема информации кој ќе го наследи.

Без селектор претходно остана Грузија, по поразот од Македонија во финалето (1-0), Владимир Вајс ја превзема вината и си замина.