Некогашниот голгетер на Интер и Милан и на нколку клубови во Италија, како и на репрезентацијата, најави крај на својата кариера.

Тој на својот Инстаграм објави видео на кое се прости од фановите.

Пацини имаше 36 години, а последен клуб му беше Леванте. Претходно играше во Аталанта, Фиорентина, Сампдорија, Интер, Милан, Верона. Забележа и 25 настапи во дресот на Италија.

Со Интер го освои Купот во 2011 година, во 2005 година беше избран за најдобар млад играч во Серија „А“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Giampaolo Pazzini (@pazzini)