Горан Пандев е симбол за Македонија, неговата големина е позната во целиот свет. Тој е фудбалерот кој ги освои сите можни трофеи на клупски план со Лацио, Интер, Наполи и Галатасарај, а врвот на кариерата му е настап со Македонија на Европско првенство, како што вели самиот тој со тоа си го исполни сонот.

Италијанската Серија А му го честита успехот на македонскиот капитен.