Реал (М) се враќа со голема победа од гостувањето во Милано против Интер која ги враќа со големи шанси за место во нокаут-фазата од најквалитетното натпреварување. Гостите поведоа по само 6 минути игра со голот на Азар од пенал, а во вториот дел ја искористија и играчката предност по исклучувањето на Видал, за во 59. минута Родриго да погоди за предност и победа од 2:0.

На второто дерби вечерва, Аталанта направија сензација на „Енфилд“. Англискиот шампион кој почна со мобиниран тим, на крајот загуби без постигнат гол – 0:2. Гостите поведоа со голот на Иличиќ во 60. минута, а само 4 минути подоцна Госенс ги донесе и до предност од 2:0. Ливерпул до крајот презеде иницијатива, но не успеа да се врати за победа.

ИНТЕР – РЕАЛ (М) 0:2 »

 

ЛИВЕРПУЛ – АТАЛАНТА 0:2 »

 

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – 4. КОЛО

ГРУПА „А“

Атлетико (М) – Локомотив (М) 0:0

Баерн (М) – Салцбург 3:1

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА „Б“

Борусија (М) – Шахтојор 4:0

Интер – Реал (М) 0:2

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА „Ц“

Олимпијакос – Манчестер Сити 0:1

Олимпик (М) – Порто 0:2

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА „Д“

Ајакс – Митјиланд 3:1

Ливерпул – Аталанта 0:2

Standings provided by SofaScore LiveScore