Жозе Мурињо јавно призна дека е шокиран по смртта на Марадона. Тој беше еден од првите кои на Инстаграм се простија од големиот, најголемиот во историјата на фудбалот.

Попладнево објасни зошто го почитувал Диего.

Искрено нема да ми недостига Марадона. Видете постоеше Марадона кој сите го знаете, и постоеше Диего кој ретко кој го познаваше. Јас бев еден од ретките кој беше доста близок со Диего. Диего имаше огромно срце, беше човек. Мене секогаш ми се јавуваше после пораз. Знаеше да ме утеши со зборовите – Моу, некој никогаш да заборавиш дека ти си најдобар во светот. Тоа најмногу ќе ми недостига, мој Диего. Тој добро знаеше дека после победа немаше потреба да ми се јавува. Тоа денеска им го кажав и на своите фудбалери, за тоа кој беше Диего“ изјави Мурињо.