Во денешниот меч од Буднеслигата, дури осум гола беа постигнати во Волфсбург, каде домашниот тим славеше над Вердер со 5:3.

Вердер имаше водство од 13. минута со голот на Битенкур. Меѓутоа Вердер за само три минути направи пресврт со головите на Баку и Брокс. Вердер израмни во 36. минута со голот на Мовалд, а Вергорст пред крајот на полувремето донесе ново водство.

Брокс си постигна автогол и го израмни резултатот, а Вергорст донесе ново водство од 4:3. Сепак, на крајот Биалек во 90. минута стави печат на победата од 5:3.

Ова беше четврта победа на Волфсбург, тим кој нема пораз во Бундслигата.